(26. 03. 2013)PETAK, 29. MART u 18h, CZKD - PAVILJON VELJKOVIĆ Učitelj Neznalica i njegovi komiteti i Centar za kulturnu dekontaminaciju pozivaju vas da učestvujete na okruglom stolu Kako zaustaviti stečaj?
|
Cilj stečaja jeste najpovoljnije kolektivno namirenje stečajnih poverilaca ostvarivanjem najveće moguće vrednosti stečajnog dužnika, odnosno njegove imovine (Član 2. Zakona o stečaju). U stvarnosti, stečaj se koristi za nastavak pljačke “drugim sredstvima”. On se najčešće ne pokreće zbog zakonom predviđenih razloga (nemogućnost dužnika da izmiruje obaveze), već vlasnici namerno guraju svoja preduzeća u stečaj. Privatni vlasnici to uglavnom čine u situaciji kada za suvlasnike imaju male akcionare, a sa sindikatima imaju kolektivni ugovor zaključen pre privatizacije. Da bi se oslobodili malih akcionara i sindikata, suspendovali kolektivni ugovor, otpustili radnike, a zatim ponovo zaposlili samo one koji su im podobni, većinski vlasnici zadužuju privatizovana preduzeća kod svojih povezanih firmi i, guraju ih u stečaj i zatim ih preko dugova preuzimaju kao jedini vlasnici. Ovaj prevarni mehanizam je poznat javnosti i državnim institucijama još od stečaja Šinvoza 2008. godine, međutim do današnjeg dana ni jedna Vlada nije predložila izmene zakona kojima bi se prevare onemogućile. Štaviše, i država kao vlasnik često namerno gura preduzeća u stečaj, kako bi izbegla da ih privatizuje u postupcima koji garantuju kakvu-takvu transparentnost i zaštitu radnika i malih akcionara (aukcija, tender, ponuda za preuzimanje…).
Iako ni jedan od poverilaca, osim radnika, nema interes da preduzeće koje je otišlo u stečaj nastavi sa radom i da sačuva radna mesta, radnici su najčešće marginalizovani ili izbačeni iz procesa upravljanja u stečaju. Zbog toga radnici nemaju mogućnost da kroz Zakon o stečaju utiču da stečaj zastane u situaciji kada postoje opravdane sumnje da je stečaj izazvan namerno na neki od opisanih načina. Stečajne sudije običano ne žele da zastanu u stečajnim postupcima pod izgovorm načela hitnosti Zakona o stečaju (Član 8.).
Radnici u ovakvim okolnostima nemaju nikakve šanse da ostvare svoj interes i sačuvaju preduzeća u čijem su uništavanju u manjoj ili većoj meri učestvovali praktično svi drugi poverioci i ostali subjekti u stečaju.
Pojedinačne radničke grupe su godinama pre stečaja pokušavale da sačuvaju svoja radna mesta kroz institucionalni okvir, pokretanjem svih zakonskih sredstava: tužbi, krivičnih prijava, podnesaka, žalbi i dr:
- „Jugoremedija“: tužba protiv države za odštetu od 111 miliona evra zbog nezakonitog postupanja državnih organa u privatizaciji;
- „Srbolek“: krivična prijave protiv vlasnika za zloupotrebu službenog položaja;
- „Trudbenik“: krivična prijava protiv Ministarstva ekonomije i regionalnog razvoja, Agencije za privatizaciju, zakonskih zastupnika „Monterra“ i „Trudbenika“ za nesavesno poslovanje u privredi i namerno izazivanje stečaja;
- „Rekord“: tužba Javnom tužiocu za nezakonito oduzimanje zemljišta i poništaj Ugovora o spornom zemljištu i drugi.
Okončanje tih postupaka bi moglo da prekine stečaj i omogući ponovno pokretanje proizvodnje, ali zbog hitnosti postupka stečaja i sporosti sudova i tužilaštva, stečajna uprava svojim postupanjem ide na ruku onim poveriocima koji su saučestvovali u pokretanju stečaja.
Stečajne sudije i stečajni upravnici se u praksi stavljaju u poziciju naredbodavca, iako po Zakonu o stečaju naredbodavnu funkciju vrši Odbor poverioca, a stečajni sudija i stečajni upravnik imaju samo izvršnu funkciju. Međutim, Odbor poverilaca nema kapacitete da zaista rukovodi stečajem, već je stavljen pred svršen čin da “odluči” o pitanjima o kojima je stečajni upravnik već stvarno odlučio. Tako stečaj često postaje cilj sam sebi, jer se vodi prema interesima onih koji od stečajnog postupka žive, koji primaju plate i bonuse iz stečajne mase i odgovara im da postupak traje što duže. Ukoliko među poveriocima nema banaka i drugih subjekata čije interese država zasiat štiti, odnosno ukoliko su među poveriocima pretežno radnici, često se dešava da se stečaj ne vodi čak ni radi “namirenja interesa poverilaca” i ispod svakog kriterijuma “hitnosti”, a sav novac od prodaje stečajne mase na kraju završi u džepovima stečajnih upravnika za “troškove stečaja”.
Postojećim zakonom o stečaju uskraćena su prava koja garantuju Ustav i konvencije o ljudskim pravima koje je naša zemlja potpisala, pri čemu ne mislimo samo na konvencije o socio-ekonomskim ljudskim pravima, koje garantuju pravo na rad i zaradu, već i konvencije o građanskim pravima, koje štite pravo na mirno uživanje imovine, i to svake imovine, bez razlike da li je ona privatna, ili društvena.
Pre svega, zakon o stečaju mora da uvaži faktičko stanje: da se pod izgovorom stečaja i obeštećenja poverilaca ustvari sprovodi/nastavlja privatizacija!
Zato zahtevamo da se cilj Zakona o stečaju promeni i uskladi sa faktičkim stanjem. Cilj stečaja mora biti da se preduzeća oporave, izađu iz stečaja i stave u funkciju ekonomskog razvoja društva; u Zakonu se moraju promeniti sve odredbe o odnosima među organima koji sprovode postupak stečaja, na način da se radnicima omogući da kroz reorganizaciju ponovo pokrenu proizvodnju i da u tom postupku imaju stvarnu vlast, i sve druge organe stečaja na raspolaganju za izvršenje stručnih i tehničkih poslova.