Učitelj neznalica i njegovi komiteti je mesto samoobrazovanja i javna bibllioteka-arhiv tekstova, periodike i knjiga jugoslovenske humanistike.
Potreba za skupljanjem, klasifikacijom i ponovnim kritičkim čitanjem ključnih tekstova i knjiga jugoslovenske humanistike urgentna je iz tri razloga:
- Oni sadrže socijalnu i političku alternativu postojećem sistemu u Srbiji ali i globalno. Tako, njihovo ponovno kritičko čitanje od suštinskog značaja za razvoj nedogmatičkih kritičkih političkih mislilaca koji reflektuju aktuelne procese i događaje u socio-političko-ekonomskom životu regiona;
- Jugoslovenska humanistika je izvan obrazovne i intelektualne pažnje u svim državama naslednicama bivše Jugoslavije, a bez nje je nemoguće razumeti čitav dvadeseti vek jugoslovenskih naroda;
- Humanistika kao disciplina potisnuta je na marginu aktuelnog univerzitetskog znanja.
Ambicija Učitelja neznalice i njegovih komiteta je da istovremeno skupi kritički digitalni arhiv tekstova i knjiga jugoslovenske humantike i da u realnom prostoru biblioteke-arhiva promoviše i prikupi arhiv aktuelnih projekata u izdavštvu koji nastavljaju najbolju tradiciju jugoslovenske humanstike.
Učitelj neznalica, veliko otkriće Jila Jacotoa, da je učitelj, garant obrazovanja, odviše u procesu učenja, zapravo skandal da je veliki Drugi znanja mrtav, krajem dvadesetog veka postao je očigledan: svi obrazovni sistemi osnivaju komitete koji traže odgovor na permanentnu krizu obrazovanja.
Naš odgovor je sličan Hegelovom: Svaki čovek je u krajnjoj instanci autodidakta i jedino pravo učenje je učenje napamet, odnosno - kroz različite forme eksperimentišemo sa idejom samoobrazovanja i stvaramo mesto besplatnog obrazovanja za sve izvan atrakcije, zabave i tržišne razmene znanja.
Biblioteka-arhiv je mesto na kome se novo znanje i razmišljanje stvaraju kroz druženje, diskusije, radionice, čitajuće grupe. Ove aktivnosti inicirane su potrebom samih učesnika/ca da ponovo promišljaju svoje neposredno okruženje. Cilj je uključivanje (ljudi iz) svih društvenih slojeva i različitosti bez obzira na prvobitno obrazovanje.