PONEDELJAK, 16. JUL u 19h, UČITELJ NEZNALICA I NJEGOVI KOMITETI, CZKD
U okviru programa Arhiv autora, Učitelj Neznalica i njegovi komiteti pozivaju vas na predavanje Branimir Stojanović: O zaraznom karakteru omaške - Šugarov koncept nesvesnog |
Nikola Mikloš Šugar je, kao malo koji psihoanalitičar njegovog vremena, konceptualizovao nesvesno, ne samo kao nešto što se pojavljuje unutar psihoanalitičke seanse i sna, nego kao mesto koje je stalno aktivno i koje unosi permanentan rascep u govor i delanje. Drugim rečima, za Šugara nesvesno nije nešto što je sakriveno u dubini psihičkog aparata, nego nešto što se pojavljuje u spoljašnjosti u svakidašnjim aktivnostima. Nesvesno je, dakle, u našoj realnosti mesto rascepa koje je stalno aktivno i čija je mera nemerljivi prostor koji se pojavljuje kao ničija zemlja između onog što smo hteli da kažemo i uradimo i onog što smo zapravo rekli i uradili. Međutim, omaška je intersubjektivno strukturirana i zaraznog je karaktera, drugim rečima, omaška je strateška anticipacija prodora nesvesnog u svakidašnji život.
Na sajtu Učitelja Neznalice i njegovih komiteta, u okviru zbirke tekstova Nikole Mikloša Šugara možete naći i tekst " O pitanju nesvesnog sporazumevanja i “zarazne” omaške”.
Zbirka tekstova Nikole Mikloša Šugara
Prilog genezi i terapiji homoseksualnosti
Uloga motiva “zubne draži” kod psihozâ
Prilog učenju o šizofrenim jezičkim poremećajima
O pitanju mimičkog potvrđivanja i odricanja
O pitanju nesvesnog sporazumevanja i “zarazne” omaške
Hugo Klajn, Vaspitanje sa gledišta medicinske i socijalne psihologije
Krivično pravo i njegova primena
Istorijat razvoja psihoanalize